DAĞITIM ARAÇLARI KAMYON ÇEKİCİ ŞARJ

Daimler trucks, elektrikli kamyonlar için şarj altyapısını geliştiriyor

Daimler Trucks ve Otobüsler’in elektrikli grubu, bataryadan elektrikli çalışan kamyonlar için dünya çapında bir şarj altyapısının geliştirilmesi için start verdi. Burada ilk başta şarj istasyonlarının geliştirilmesi üzerinde çalışılıyor. Bu şarj istasyonları kamyon ve çekici müşterilerinin işletme tesislerinde yer alıyor. Bu şarj istasyonları, müşterilerin tesislerinde yer alıyor ve ayrıca elektrik işletmecileri, enerji tedarikçileri ve aynı zamanda şarj donanımı ile yazılımı üretenler de bu konunun kapsamı içerisinde yer alıyorlar.

Müşteri ağı için ortak şarj altyapısı çözümleri geliştiriliyor. Çalışmalarının odak noktası ise ABD ve Avrupa. Japonya ise bunlardan sonraki Pazar olarak ele alınacak. Son birkaç aydır çalışmalar son hızıyla devam ediyor. İlk ortak pilot projeler ise şarj altyapısı olarak kamyon ve çekicilerin depolarında gerçekleştiriliyor. Bunların bir kısmı şimdiden yapılmış durumda.

İnisiyatifin adı ise “eTruck Charging Initiative” ve projenin önemli bir ayağını oluşturuyor. Bu sayede kamyon ve çekici müşterileri optimum bir şekilde e-mobiliteye dahil oluyorlar. Bu şekilde uzun süren ve karmaşık planlama ve diğer iş süreçleri hızlandırılıyor. Bunun dışında projeye katılanlar elektrik ağının yük altında çalışırken optimize edilebilmesi için gerekli süreçleri işletiyorlar. Elektriğin sürdürülebilir tedariği de bu tabiki bu çalışmalar içerisinde çok önemli bir yer tutuyor.

Çekici ve kamyon müşterileri için uygun altyapıların sunumu

Daimler Grubu Kamyon ve otobüslerde elektrikli mobilite yöneticisi Gesa Reimelt; yaptığı açıklamada müşterilerinin elektrikle trafikte yer almalarını daha da hızlandırıp bu konuda yoğun olarak sürekli çalıştıklarını ifade ediyor. Yönetici; bataryadan elde edilen elektrikle çalışan kamyon ve çekicilerin tüm altyapı sorunlarının giderilmesinde aktif olarak rol aldıklarını belirtiyor. Şirket müşterileri ile olan yoğun diyaloglarında onlara şarj konusunda kapsamlı uzmanlık sununuyor ve bu sayede filoları için tüm ihtiyaçlarının giderilmesine çalışılıyor.

Müşterilerinin depolarında nasıl bir şarj altyapısı olduğu inceleniyor ve oradaki şarj süreçleri tam olarak analiz ediliyor. Bu yeni atılımları ile çekici ve kamyon müşterilerine enerji tedariği konusunda da çok önemli destekler sunuluyor. Şarj direkleri ve şarj seçenekleri ortaya konuyor. Şarj konusunda onlara en uygun şarj yazılımını seçmeleri için destek sağlanıyor.

Düşük masraflar için hızlı süreçler

Elektrik tedarikçileri ve altyapı ile elektrik ağı işletmecileri ne kadar hızlı ve tam olarak müşterilerin altyapı ihtiyaçlarına odaklandıklarında o derece hızlı ve verimli bir şekilde gereken tüm şarj gelişmelerini müşteriler için sağlayabiliyorlar. Farklı enerji tedarikçileri bu konsetlerden yararlanabiliyor.

Bu sayede planlama için harcayacakları zamandan da tasarruf edebiliyorlar. Şimdiye kadar altyapı projeleri çoğunlukla tekli vaka olarak değerlendirildiklerinden artık zamandan da tasarruf mümkün oluyor.

Altyapı kurma süreçleri basitleşiyor ve resmi yerlerden alınacak olan izinler çok daha hızlı bir şekilde alınabiliyor. Hızlı süreçler sayesinde altyapı ile araç ve ağ arasındaki bağlar çok daha iyi bir şekilde gerçekleştiriliyor. Olabildiğince her sürecin sürdürülebilir olması buradaki hayati konu. Şehir dışındaki bölgelerde ve elektrik ihtiyacı çok olduğunda, şarj güvenliği en önemli konu oluyor. Bu konu da projenin ana konularından birisi.

Lojistikçiler için tesislerinde araçlarının şarjı tasarruf anlamına geliyor

Yönetici Gesa Reimelt ; Çekici ve kamyon tesislerindeki depolarda bulunan şarj yerleri, şirketin müşterilerinin güvenliklerinin en önemli olduğu yer oluyor ve müşteriler depolardaki şarj yerleri sayesinde E-Mobileteye önemli bir adım atmış oluyorlar. Bu sayede şehirlerdeki dağıtım çalışmalarında tüm ihtiyaçlar kapsanmış oluyor ve lojistikçiler süreçlere ideal bir şekilde uyum sağlayabiliyorlar. Bu sayede lojistikçilerin tesislerindeki depolarında araçlarını şarj etmeleri onlar için önemli oranda masraflardan kısıtlama yapabilme anlamına geliyor.

Araçların kullanım şekline göre uygun olduğunda araçların burada şarj yapabilmeleri de menzillerini arttırabilmelerine çok önemli katkılar sunuyor. Tırlar yükleme ve boşaltma yerlerinde bu sayede araçlarını şarj ederek zamandan da tasarruf edebiliyorlar Gelecekte tüm araçlara açık olacak genel şarj istasyonları ana trafik aks’larında yer alacağı için elektrikli araçların şarjları daha da kolay bir hale gelecek. Tüm bölgeleri kapsayan bir şarj altyapısı araçların menzillerini de çok önemli oranlarda arttıracak.

Müşterilerin depolarındaki elektrikli şarj imkanları bireysel olarak lojistikçinin ihtayaçlarına ve iş süreçlerine uygun oluyor. Lojistikçilerin kendi şarj altyapılarını kullanması, toplam işletme maliyetlerinde önemli avantajlar sağlıyor. Burada tüm araçlar için çok ayrıntılı hesaplamalar da yapmak gerekmiyor ve şarj altyapısı lojistikçi için güven altına alınmış oluyor. Şarj süreçleri işletmenin ihtiyaçlarına göre yapılandırılıyor ve bu sayede enerji masrafları önceden kesin olarak hesaplanabiliyor.

Nakliyecilerin ve lojistikçilerin tesis depolarındaki şarj altyapıları ilk başta elektrikli kamyon ve çekicilerin kullanımı için oluyor. Çünkü bu araçlar planlı bir şekilde yollarda oluyor ve geceleri veya belirli aralıklarla şarj edilebiliyorlar. İşletme süreçleri bu durumlarda neredeyse hiç değişmek zorunda kalmıyor. Bataryadan enerjisini alan elektrikli araçlar en yüksek verimlilik oranlarına ulaştıklarından dolayı, işletme bu araçlarla plan dahilinde en yüksek tasarrufları elde ediyor. Genel kullanıma açık sarj istasyonları da araçların menzilinin artmasına çok büyük katkıda bulunuyor.

E-Mobility Grubunun danışmanlığı

Tüm çalışmaların başında müşteriler ile birlikte ilk olarak elektrikli kamyonlar için hangi kullanım profilleri ve güzerahlar söz konusu olacak ve bunlardan şu anda kullanımda olanlar varmı? Şartlara uygun olarak nakliyeci veya lojistikçi neye göre karar vereceğinin cevaplarını danışmanlıkdan alıyor. Tüm bunlar detaylı bir şekilde müşterinin isteği üzerine ona sunuluyor. Bunlar geliştirilen bir uygulama yani App ile müşterinin kullanımına sunuluyor. Bu sayede gerçekçi taşıma güzergahları ile birlikte neyin, ne kadar işe yarayacağı ortaya konuyor. İşletme tesislerinin analizleri, yapılan işe uygun şarj altyapısı ve akıllı sarj çözümleri ortaya çıkarılıyor. Elektrikli araç filolarıda tabiki tam bir detaylı çözüme ulaşabiliyor. Toplam işletme maliyetleri de analiz edilip, optimize ediliyor. Mercedes müşterilerine devletin sunduğu altyapı teşviklerini de ortaya sunuyor.

 Daimler Trucks ve Otobüsler E-Mobilite grubu, küresel E-Strateji geliştiriyor

Daimler Trucks ve Buses bölümünün E-Mobilite grubu dünya çapında bilgisi ve deneyimini, elektrikli bileşenler ve ürünler üzerine 2018 yılından beri geliştiriyor. Şirket dünya çapında standart bir elektronik/elektrik mimarisi geliştiriyor. Bu sayede sinerjilerden maksimum yararlanılıyor ve yatırımlardan da optimum yarar elde ediliyor. Burada hedef, araçların toplam masrafları açısından da E-Mobilite’nin ekonomik olarak oluşturulması. Mercedes’in E-Mobilite grubu küresel olarak kurulmuş ve çalışan bir yapıya sahip. Çalışanları dünya çapında olan bir geliştirme ağında yer alıyor. Bu noktalar; Portland ABD, Stuttgart Almanya ve Kawasaki Japonya.

Daimler Trucks’ın küresel E-Kamyon ürün gamı

Ağır vasıta olan elektrikli Mercedes-Benz eActros çekicinin menzili ise 200 kilometre ve kamyon bu menzil ile yoğun bir şekilde, şirketlerin müşteri dağıtımlarında Almanya ve İsviçre de kullanılıyor. Müşteriye ilk teslimat 2018 yılında yapılmıştı ve elektrikli Actros çekici 2021 yılında seri üretime geçecek. Şu anda Mercedes’in ABD’de Freightliner eM2 elektrikli kamyonu çalışıyor. ayrıca bir de ağır vasıta olan Freightliner eCascadia model de müşterilerin şirketlerindeki günlük işlerde çalışarak test ediliyor. Bu araçların fabrika seri üretimleri de 2021 yılı için planlanmış bulunuyor. 150 adetlik küçük kamyon tipi FUSO eCanter araçlarda filo olarak Japonya, ABD ve Avrupa da kullanılıyor. Avrupa’nın her yerinde ve hatta İrlanda’da kullanılıyorlar. Bu haber de sitemizde yer almıştı.

Daimler Trucks ve Otobüsler: Sürdürülebilirlik şirket stratejisi olmuş durumda ve hedef 2039 yılında Avrupa, Japonya ve NAFTA ülkelerinde yalnızca emisyonsuz araçları bu ülkelerin piyasalarına sunacak. Şirket 2022 yılına kadar bu segmentte elektrikli tahrik sistemli araçları piyasaya sunmaya başlayacak.

Related posts

Daimler Trucks: elektrikli kamyon şarj altyapısı için çalışıyor

admin

Continental’den bir ilk daha: HL yük endeksli lastik!

admin

Türkiye’nin En Hızlı Şarj İstasyonu ZES’ten

admin

Leave a Comment