OTOMOBİL

Mercedes-Benz AVTR vizyonu

Ocak ayında ABD’nin Lav Vegas şehrinde düzenlenen tüketici elektronik şovu fuarında Mercedes geleceğe yönelik olarak kendi vizyonunu paylaştığı aracının proto tipi olan AVTR isimli aracını tanıttı. Uzun zamandanberi otomobil üreticileri yalnızca güç aktarım sistemleri ve şasi üzerine değil, aynı zamanda araç içi eğlence/bilgi ve dijitalleşme üzerine de çalışıyorlar.

Zaten şimdiye kadar otomobil üreticisi olup da otomobilde cep telefonu konusunda yorum yapmamış olan bir üretici bulunmuyor. Üreticilerin hepsi şimdiye kadar araba ve cep telefonu ile dijitalleşme üzerine yorum yapmış bulunuyorlar. Bilhassa arabalar için android ve ios bilgi sistemleri bulunuyor. Şimdi bunlara ilaveten Audi ve VW de kendi sistemlerini yapmak istiyorlar diye haberler çıkıyor. Mercedes de bu konuda uzun zamandır ilgi çeken çalışmalarda bulunuyor.

Daimler şefi Ola Kallenius gişe rekorları kırmış olan Avatar filminin yapımcıları ile iş birliğine giderek geliştirdiği bir otomobili Las Vegas şehrindeki CES fuarında teşhir etti. Tek başına teşhir olmadı tabiki, Daimler şefi fuara Avatar filminin sorumlu yapımcısı olan James Cameron’a da getirince prototip araç çok ilgi çekti. Teşhir edilen konsept araç Avatar konusundan yola çıkarak geleceğin bir izi olarak sunuldu.

Avatar filminin ana temaları kullanılıyor

AVTR ismi ise Advanced Vehicle Transformation kelimelerinin baş harflerinden alınarak türetilmiş bir kelime. Model isminde Daimler daha çok filmin iki temel konusu göz önünde tutularak insanların çevrelerine ve doğaya olan bağlantıları üzerine gönderme yapmış bulunuyor. Daimler şefi Kallenius burada kendi holdinginin fikri olan ve üç araç kuşağından sonra karbondioksiti yok eden yeni araç filosuna gönderme yapıyor.

Tabiki burada elektrifikasyon çok önemli bir role sahip. Aynı zamanda materyaller ile sürdürülebilir bir kullanım vurgulanıyor. Hammadde kullanımı azaltılacak ve tasarruf yapılamayan noktalarda ise Daimler yeniden üretilebilir hammaddelere ağırlık verecek. Ayrıca bu hammaddelerin yeniden kullanımı da zaten söz konusu. Otomobil bataryalarında ise onların enerjj depolama özellikleri öne çıkarılıyor.

 

Organik hücre kimyasına sahip batarya

Şimdiye kadarki elektrikli arabalardan farklı olarak Daimler’in Vizyon AVTR modeli bilindik bataryalar ile çalışmıyor ve bunun yerine organik bir batarya teknolojisi kullanıyor. Elektrik deposunun ne Lityum’a ihtiyacı var, ne de zor bulunan toprak çeşitlerine ihtiyacı var.

Akü; grafen temeli üzerinde geliştirilmiş olan organik bir hücre kimyasından oluşuyor. Ekolojik olan araba yalnızca komple yenilenebilir değil, aynı zamanda 1200 Wh/Litre değeri ile çok yüksek bir enerji kesafetine sahip.

Bu batarya basık yani yassı bir tipe sahip. 110 kWh enerji kapasitesine sahip ve bu kapasitenin 700 kilometre menzil için yeterli olduğu belirtiliyor. Bataryanın şarjı ise yalnızca 15 dakika sürüyor. Organik bataryalar fabrikalarda seri imalat düzeyine varana kadar 10 ila 20 yıl geçeceği düşünülüyor.

İşin geciktiren tek noktası ise burası. Buradaki otonom araç çalışması sürdürülebilirliğe değil ama daha çok yarının teknolojisinin nasıl doğadan esinleneceği üzerine geliştirilmiş bulunuyor. Sanal bir Pandora dünyası gelecek olarak kabul edilirse teknolojiler nereye kadar gidebiliyor.

Konsept arabanın tekerleklerinin özelliği sayesinde araç yana doğruda gidebiliyor. Futuristik dizayn da ışık oyunları da bulunuyor farklı lastikler de. Arabanın arka dizaynındaki özellikler de ayarlanabilir. Aracın içerisindeki koltukların kumaş kaplaması ise eski pet şişelerden yapılmış.

Dev üretim alanları

Doğayı arabaya alabilmek için Mercedes eskiden gösterge panelinin ve enstrümanların olduğu yere bir projeksiyon alanı kurmuş. Arabanın kullanımında tamamen sanal herşey. El hareketleri her şeyi sağlıyor. Arabanın içerisinde koltukta otururken insan elini kaldırdığında bir çok fonksiyon düğmesi ve şalteri doğrudan insanın elinin üstüne projeksiyon ile yansıtılıyor.

Kelimenin tam anlamıyla istenen fonksiyon bu şekilde aktive ediliyor. Arabanın teknolojisi heyecan verici, buradaki en önemli özellik ise çeşitli faktörlerin birbirlerine entegre olarak çalışabilmesi, Temiz bir güç aktarımı ve tahrik sistemi, sürdürülebilir materyaller, deri ve diğer hayvani ürünler kullanılmıyor. Sürücü ve araba arasında çok iyi bir iletişim sağlanmış bulunuyor.

Sürücü ve araba arasındaki iletişim tamamen yepyeni bir düzeyde. Şimdiye kadar şöförler bir kullanıcı idi ve şalterler ile düğmelere basıyorlardı. Ama bundan sonra araba ile sürücüler sanki bütünleşiyor gibi oluyor. Araba içerisindekilerin kalp atışları sürekli ölçülebiliyor ve koltukların vibrasyonu ile yolcular kendi nabızlarını hissediyor. Gelecekte vites kolu yerine koltukların arasındaki konsola sürücü elini koyduğunda çoğu işini halledebilecek ve arabayı kullanabilecek.

Avatar iş birliğinin nasıl devam edeceği bilinmiyor, bundan sonraki Avatar filmlerinde belki Mercedes arabaları görebilirmiyiz acaba !  Tanıtımda James Cameron araba meraklısı olduğunu ve daha da fazla teknoloji meraklısı olduğunu dışa vurdu.

Related posts

Goodyear, Pure ETCR’nin resmi lastik tedarikçisi oldu

admin

İsot’lardan, Mobilup.com.tr ile elektrikli araç deneyimi

admin

TOGG ve Farasis’den stratejik ortaklık

admin

Leave a Comment