Akıllı şehir içi toplu taşıma sistemleri OTOMOBİL

İntel’in gözü Mobileye Alman ve Japon devlerini buluşturdu

Almanya merkezli ZF ve Japonya merkezli Toyota Motor Corporation tarafından önümüzdeki birkaç yıl içinde birden fazla araç platformunda kullanılacak olan Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri’ni (ADAS) geliştirmek ve tedarik etmek üzere seçildi. Anlaşmanın bir parçası olarak,  ZF, Gen21 orta menzilli radarını da sağlayarak kamera ve radarın Toyota araçlarına entegrasyonundan sorumlu olacak. Otomotiv sektörüne yönelik görüş ve algılama sistemleri üretcisi ve yazılımcısı Mobileye İsrail kökenli bir startup firması olarak başlamış daha sonra İntel tarafından satın alınmıştı.  Konu ile ilgili bir basın bülteni yayınlandı bültende aşağıdaki bilgiler yer aldı.

ZF ve Mobileye, bilgisayar görüşü ve makine öğrenmesine dayalı algılama, yerelleştirme, haritalama ve şerit takip ve merkezleme gibi sistemler için sınıfının en iyisi yanal araç kontrol teknolojisi ile yol güvenliğini artırmaya yönelik yenilikçi yaklaşımları nedeniyle dünyanın önde gelen otomobil üreticileri tarafından tercih edilen kombinasyon olmaya devam ediyor. Toyota ile olan bu yeni ilişki, ZF ve Mobileye’ın Toyota’nın ADAS sistemleri için ilk ortaklığı olurken, dünya yollarında güvenlik ve sürücü rahatlığı işlevlerini geliştirmek için Mobileye ve ZF güvenlik teknolojisinin menzilini önemli ölçüde genişletiyor.

ZF Elektronik ve ADAS Bölümü Başkan Yardımcısı Christophe Marnat bu konuda şöyle konuştu: “ZF, küresel güvenlik düzenlemelerini karşılamak için tasarlanmış gelişmiş güvenlik sistemleri geliştirmek üzere Toyota ve Mobileye ile yakın çalışmayı dört gözle bekliyor. Yenilikçi teknolojilerimiz füzyon tabanlı sistemler ve ADAS işlevleri için olağanüstü performans ve sağlamlık sağlayacak.”

ZF ve Mobileye, Toyota araçlarındaki önemli gelişmiş sürücü destek platformlarına güç sağlamak için ZF radar teknolojisiyle entegre gelişmiş kamera teknolojisi üretmek üzere yakın iş birliği kuracak. Şu anda mevcut olan en gelişmiş uygulamaya özel görüntü hesaplama sistemlerinden (yongada sistem) biri olan Mobileye EyeQ®4, Toyota araçlarının etrafındaki ortamı hassas bir şekilde yorumlamak için ZF’nin Gen21 orta menzilli radar teknolojisi ile birleştirilecek. Bu teknolojiler birlikte, sınıfının en iyisi yanal ve dikey araç kontrolünü sağlarken çarpışmaları önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olacak.

ZF’nin Gen21 orta menzilli radarı, 2022+ Euro NCAP 5 yıldızlı güvenlik derecelendirmelerini karşılamak ve L2 / L2 + otomatik sürüş işlevlerini etkinleştirmek için tasarlanmış yüksek performanslı bir 77GHz ön radardır. Araç üreticisinin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilir ve hem otomatik acil durum freni (AEB) gibi sistemleri desteklemek için yaya tespitine yardımcı olmak üzere düşük hızlarda geniş bir görüş alanı hem de uyarlanabilir hız sabitleyici gibi sistemler için yüksek hızlarda daha uzun bir algılama aralığı sunar.

 

ZF Friedrichshafen AG

ZF; binek araçlar, ticari araçlar ve endüstriyel teknolojiler için sistem tedarik eden ve yeni nesil mobiliteyi mümkün kılan küresel bir teknoloji şirketidir. ZF araçların görmesini, düşünmesini ve uygulamasını sağlar. Araç Hareket Kontrolü, Entegre Güvenlik, Otonom Sürüş ve Elektrikli Mobilite gibi dört ana teknoloji alanında çalışan ZF, araç üreticileri ile yeni gelişmekte olan taşıma ve mobilite servis sağlayıcıları için entegre çözümler sunar. ZF her tip aracı elektriklendirir. Firma, ürünleri ile emisyonların düşürülmesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlar.

2020 mali yılında 32.6 milyar Euro satış açıklayan ZF, 42 ülkede ve yaklaşık 270 lokasyonda 150.000’den fazla çalışan istihdam etmektedir.

ZF and Mobileye will deliver advanced functions to a range of Toyota vehicles

Related posts

Elektrikli otobüs Mercedes-Benz Körüklü eCitaro’nun AR-GE’si Türkiye’de yapıldı

admin

MINI ELECTRIC Amerika’da yılın en çevreci şehir otomobili seçildi

Seçkin Deligöz

FIA Formula E güvenlik aracı Mini Electric Pacessetter oldu

ayşe öztürk

Leave a Comment