OTOMOBİL

Avrupa da Volkswagen, Renault,Nissan,Mitsubishi grubu ve Hyundai elektrikli otomobiller pazarın yarısına hakim

Ekim ayının başında, Ocak-Ağustos 2020 dönemi için Avrupa pazarı e-araba ve PHEV satışlarının nihai rakamları açıklandı. Berlinli otomotiv analisti Matthias Schmidt, bize Avrupa pazarındaki E-car ve plug-in hibrit onaylarına bir göz atma fırsatı veriyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yıl başından Ağustos sonuna kadar olan döneme baktık. Temmuz ayının sonunda, phev araçların ilk kez e-araba kayıtlarını geride bırakabildiklerini görmek hala mümkündü. Ağustos ayının sonunda dalga yeniden elektrikli araçlara doğru döndü.

Avrupa elektrikli otomobil pazarına (PHEV ve e-arabalar) bir bütün olarak bakıldığında, 2020’nin ilk sekiz ayında toplam 597.000 adet elektrikli aracın tescil edildiği görülüyor. 317.800 full elektrikli araba ve 278.900 plug-in hibrit araç satılmış bulunuyor. Ağustos ayına daha yakından bakarsak 48.998 e-araba ve 48.170 hibrit elektrikli arabanın tescil edildiği görülmektedir. Bu, toplam kayıt sayısını 97.168 olarak, Temmuz 2020’nin rekor ayının biraz altına düşürüyor.

Haziran ayında Schmidt, plug-in hibritlerin Temmuz ayında üstünlük sağlayacağını varsaydı. Çünkü özellikle bir şirket arabası olan sürücüler, içten yanmalı motorlara kıyasla buna bağlı olarak daha düşük vergilerden faydalanma imkanına sahip oldular. Ayrıca, yılın ikinci yarısında, özellikle ilgili leasing anlaşmaları sayesinde piyasaya sürülecek olan e-otomobil satışında da büyüme bekleniyor. Ancak PHEV araçlar da yerlerini koruyacak.

Üretici plug-in hibrit ve e-araba üstüne üretime devam ediyor

VW Group, Renault-Nissan-Mitsubishi-Allianz ve Hyundai Group, Avrupa’daki e-araba pazarının neredeyse% 50’sini kontrol ediyor. Volkswagen elektrikli arabalar, Renault-Nissan-Mitsubishi grubu ve ayrıca bir de Hyundai elektrikli arabaları avrupa elektrikli otomobil pazarının yarısına sahip olmuş durumdalar. Volkswagen elektrikli araba 15.986 adet, Audi ise 18.486 Plug-in Hibrit araç ile birinci sırada yer alıyor. Skoda elektrikli otomobilleri ise eylül ayına kadar yıl içerisinde 5972 adetlik bir satış gerçekleştirdi. Seat ise 3.556 adet elektrikli otomobil satmış bulunuyor. Bentley modeli ise yılbaşından beri ekim ayına kadar avrupa da 160 adet plug-in satmış bulunuyr.

Related posts

Avl’nin otonom teknolojileri sahaya iniyor

admin

5G teknolojisiyle araçlar mobil cihaz olacak!

admin

Milli ve yerli, yüzde 100 elektrikli

admin

Leave a Comment