KAMYON ÇEKİCİ

Elektrikli DAF CF çekici

150.000 Kilometre bu mesafe ile dünyanın çevresi dört defa dolanılıyor. DAF şirketinin CF elektrikli çekicisinin müşterilerinde yaptığı kilometrelerin toplamı bu mesafe. Modern çekiciler VDL e-Power teknolojisine sahip ve müşteriler tarafından gıda maddeleri ile konteynırların taşınmasında kullanılıyorlar. DAF CF Elektrik modeli geçtiğimiz yılın haziran ayında yeni teknolojilere, inovatif gelişmelere ve avrupa da sürdürülebilir lojistik üzerine düzenlenen bir yarışma ve DAF CF elektrikli çekici ile bu ödülü kazanmış bulunuyor.

Sürekli olarak Avrupa da şehirler yakın gelecek içerisinde artık yalnızca emisyonsuz araçlara şehir merkezlerinde izin vereceklerini belirtiyor ve emisyonun yanısıra aynı zamanda gürültü çıkarmayan araçları ancak şehir merkezlerine kabul edeceklerini ilan ediyorlar. Tüm bunlara verilen en güzel cevaplardan bir tanesi de bu yeni ful elektrikli DAF CF çekicisi oluyor.

Kontrollü Satış

2018 yılından beri yapılan çalışmalar sonucu, önce ilk elektrikli CF çekici kullanım için hazır edildi. O zamandan beri DAF toplamda altı adet ful elektrikli çekici ile çok deneyim kazandı. Deneyim içerisinde ayrıca dahili olarak Phase 2 olarak adlandırılan bir sistem bulunuyor; bunun içerisinde yeni bir yazılım serisi ve yeni bir ön konsol bulunuyor.

 

Pazarlama ve Satış bölümünden sorumlu ve yönetim kurulu üyesi Richard Zink ; Şimdi ulaştıkları noktada artık bu yeni CE Elektrikli çekicileri sınırlı miktarlarda satabilecekleri duruma geldiklerini belirtiyor. Şirket her yıl şimdilik birkaç düzine elektrikli çekiciyi, çok iyi bir kalitede piyasaya sunmaya karar vermiş durumda bulunuyor.

Aynı zamanda da bakım ve servis ağlarını adım adım kurmaya başlamış bulunuyorlar. CF elektrikli çekici şu anda; Hollanda, Belçika ve Almanya’da ki müşteriler için sunulmuş durumda. Yerel batarya şarj altyapısına ve müşterilerin imkanlarına göre avrupa nın diğerler yerleri de şu anda planlamaya alınmış bulunuyor.

Çalışma planlaması

CF elektrikli çekici müşterilere elektrikli bir çekici kavramını değerlendirip, fikir elde etmelerine yaradı. Aynı zamanda bu araçlar müşterilerin şirketlerinde ilk başlarda menzillerinin yalnızca bir kısmını kullanırken artık günümüzde müşteriler günde 250 kilometre mesafe yapıyor. Yönetici Richard Zink’e göre rut planlamaları akılcı bir şekilde yapılmak zorunda. Şu anda bataryaların tam olarak yalnızca yarım saati biraz aşkın bir sürede yapabilmek, ihtiyaç halinde araçların hızlı bir şekilde kullanılabilmesi fazladan kilometre yapılabilmesini sağlıyor.

Günde 18 saat, Haftada 7 gün

DAF müşterileri; Jumbo, Simon Loos ve Tinie Manders Transport ve Rhenus nakliye şirketlerinin filolarında birer adet CF elektrikli çekici bulunuyor. Elektrikli çekiciler günde 18 saat ve haftanın yedi günü kullanılıyorlar. Bu sayede araçların tüm kapasiteleri kayıt ediliyor ve işleniyor. Rhenus şirketi aldıkları iki DAF CF elektrikli çekiciyi kolay bir şekilde konteynır dağıtım taşımasında kullanabildikleri için filolarına dahil ettiklerini söylüyor.

İşin başındaki bir iki ufak tefek zorlukdan sonra elektrikli çekiciler çok stabil ve güvenilir çalışıyor diye firma yetkilileri durumu özetliyor. Tinie Manders şirketinde de elektrikli CF çekici çok yoğun olarak kullanılmış ve daha şimdiden 30.000 kilometre yapmış bulunuyor. Bu elektrikli kamyonda sabah altıdan gece yarısına kadar çalışıyor. Bu şirket de güzergahın elektrikli kamyona uyması gerekiyor diyor. Bataryanın yüklenirken ve yük boşaltılırken şarj edilebilmesi de bu şirket için çok önemli. Tüm bu püf noktalarına dikkat edildiği zaman elektrikli kamyonların klasik dağıtım araçlarına göre çok önemli ve çok iyi bir alternatif olacağı herkesin ortak düşüncesi.

DAF CF Electric – Teknik Özellikleri

Çekicinin Ağırlığı                                                          9.700 kg

Elektrik Motoru                                                               210 kW

Tork                                                                             2.000 Nm

Batarya Kapasitesi                                                          170 kWh

Tam şarj ile erişilen Menzil                                             100 km

Hızlı Şarj Bataryaları                                                  300 kW ile şarj 35 dakikada bitiyor.

 

Related posts

Bosch: Geleceğin kamyon ve çekicilerinin yakıt hücrelerine ihtiyacı var

admin

Renault Trucks elektrikli araçlarının üretimine başladı

admin

DAF arttırılmış menzilli CF Electric modeli

admin

Leave a Comment