ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLER KAMYON ÇEKİCİ OTOBÜS

Scania’da elektrikli araçlar ile sürdürülebilirlik

Elektrikli araçlar sürdürülebilir taşıma teknolojisi için onay almış durumdalar. Tüm dünya da önemli miktarlarda otomobil, hafif ticari ve hatta kamyonlarda da yer etmeye yeni de olsa başladılar. Ağır vasıtalarda daha çok yakıt hücreleri üzerinden elde edilen elektrik ile kamyon ve otobüsler yurt dışında piyasalara veriliyor.

Scania R 450 4×2 with pantograph.
Electrically powered truck in cooperation with Siemens.

Scania’da bu konuda çalışmalarına devam ediyor ve daha şimdiden pazara sunduğu şehir içi dağıtım kamyonu bulunuyor. Şirket ve müşterileri fosil olmayan ticari araç nakliye sistemlerine ilgi gösteriyor sonuçta. Tüm bunlar da sonuçta elektro araç teknolojisinin şirket için olan merkezi önemini ortaya koyuyor. Scania tarafından oluşturulan projeye göre bu hedef gerçekçi ve ulaşılabilir.

Ayrıca bu hedef masraflarda azalma sağladığı gibi aynı zamanda sağlık için de önemli atrılar sağlıyor. Ortaya çıkan bir diğer konu ise süreç için tabiki çalışmalara devam etmek gerekyior. Paris antlaşması gereği 2050 yılından önce ağır nakliyenin dekarbonizasyonu gerekiyor. Scania çalışmalarında bilimsel hedeflere sahip ve yaptıkları bu hedefini vurguluyor.

Scania 2025 yılına kadar kendi işletmelerindeki karbondioksit emisyonlarını %50 oranında azaltmak için çalışmalarına devam ediyor. Aynı zaman dilimi içerisinde kendi ürünlerinden oluşan karbondioksit emisyonlarının da %20 oranında azaltmayı öngörüyor.

Petrol dışındaki yakıtlar için hazır reçete yok

Bilimsel olarak tespit edilen hedeflere ulaşmak ve fosil yakıtsız ağır vasıta nakliye sistemini kullanılabilir kılmak için, dizel kullanan tüm araçları 2050 yılına kadar tamamen ortadan kalkmak zorunda. Aynı zamanda araçların elektrifikasyonu da yerine getirilerek dizel olmayan enerjilerin sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekiyor.

Fosit yakıt olmayan bir nakliye sisteminin şu andaki altyapı ve enerji kaynakları nedeniyle hazır reçeteye sahip olunmadığı da sonuçta herkesin malumu. Bu yüzden sürdürülebilirlik stratejisinde elektrifikasyon yalnızca temel bir taş. Diğer çok önemli bir konu ise yenilenebilir yakıtlardan oluşuyor. Proje, yenilenebilir yakıtların şu anda her yerde olduğunu ve zaten kullanıldıklarını da belgeliyor ama elektrifikasyon gibi bir konu ise şu anda geliştiriliyor.

Scania uzun yıllardan beri yenilenebilir yakıt teknolojisinde öncü bir rol oynuyor. Örneğin; 2014 yılında satılan çekici ve kamyonlar dizelin yanısıra aynı zamanda Bio-Yakıtlar ile de kullanılabiliyor. Bunun ötesinde firma bu araçlar için alıcılara geniş bir kullanım alanı da sunmuş bulunuyor. Elektrikli araçlar şimdiye kadar sürdürülebilir nakliye teknolojisi olarak resmi kabul görmüş bulunuyorlar. Elektrikli araçlar verimli ve düşük masraflı olarak kabul ediliyorlar. Fosil yakıtsız nakliyeler için önemleri sonuçta çok büyük. Bu durum tespiti arka planda yer alarak yapılan çalışmalar sonucu teknolojiler çok hızlı ilerleyebiliyor.

Elektrikli araçlara yönelim önemlilik arz ediyor

Zaten daha şimdiden elektrifikasyon geleceğin teknolojisi olarak kabul ediliyor. Ancak bu sayede dekarbonizasyon hedeflerine sektörel açıdan ulaşılabileceği düşünülüyor. 2019 yılında elektrikli araçlar çok önemli Pazar payı elde ettiler. Şu anda elektrikli otomobiller Norveç’teki otomobillerin yarısına tekabül ediyorlar. Ayrıca Norveç ticari araç filolarında büyük yatırımlar yapmaya karar vermiş bulunuyor.

Dünyanın birçok ülkesindeki şehirlerde Scania markasının hibrit elektrikli otobüsleri şehir içi ve kısa mesafelerde kullanılıyor. Kısa bir süre önce Scania pazara full elektrikli otobüslerini de sundu. Zaten Avrupa’nın birçok şehrinde artık şehir merkezlerine elektrikli olmayan araçlar sokulmuyor ve bu yüzden de atık kamyonları olsun, dağıtım kamyonlarına kadar birçok araç elektrikli olarak 24 saat ve haftanın her günü çalışmasını sürdürebiliyor. Bu sayede hava kalitesi de şehirlerde iyileşiyor ve elektrikli otobüslerin de buna önemli katkısı bulunuyor. Tüm bunların arkasında açık ve seçik bir şekilde ekonomik zorunluluk da bulunuyor. Artık farklı endüstrilerden şirketler de sürdürülebilirlik açısında elektrikli araçlara karar veriyor.

Şimdiye kadar uzun yol nakliyesinin elektrikli araçlar ile yapılmamasının nedeni ise yeterli altyapının olmaması ve enerji depolamadaki  sorunlar oldu. Batarya teknolojisindeki son gelişmeler ise artık ağır vasıtaların elektrifikasyonu için çok önemli olasılık sağlıyor. Yapılan çalışmalar dinamikleşiyor ve Scania yalnızca birkaç yıl içerisinde bu konuda çok önemli bir atılım yapacak durumda.

Scania’nın elektrikli araç teknolojisine olan katkısı

Scania geçtiğimiz yıllar içerisinde elektrikli araç teknolojisinde önemli başarılar elde etmiş durumda. Scania karayolları ve otoyollarda elektrikli yollar için geliştirdiği projeler ile İsveç de ve Almanya da önemli bir oyuncu. Almanyadaki üç test güzergahından bir tanesinde havai hatlardan araç tavanındaki ataşmanlar ile elektrik alınıyor. Frankfurt şehrindeki bu havai hat sistemi artık tamamen çalışmaya hazır hale getirilmiş bulunuyor. Bu güzergahta beş adet hibrit çekici çalışacak ve ataşmanları ile havai hattan elektrik alacaklar. Araçlar Scania R 450.

Gelişmelere müşteri talepleri yön veriyor

Scania bu elektrikli araç çalışmalarında aynı fikirlere sahip başka branşlardan işletmeler ile de birlikte çalışıyor. Tabi burada da işletme sürecinin temiz ve sürdürülebilir olmasını sağlamak çok önemli.

Geleceğe hedeflenmiş olan bir nakliyeci, örneğin Norveç’li Asko şirketi, emisyonlarını azaltmak için Scania’dan kendisine bu konuda yardım etmeleri için bir talep veriyor. Sonuçta yakıt hücresi teknolojisi sayesinde bu şirkete Scania üç yıl içerisinde teslim etmek üzere 75 araçlık bir sipariş almış bulunuyor.

Şehirler için elektrikli araçlar ideal

Scania şirketinin pazara sunduğu full elektrikli kamyon ile şirket, fosil yakıtsız ticari araçlar için ağır vasıtalar da önemli bi radım atmış oluyor. Bu araçlar bilhassa şehir içlerindeki dağıtım taşımacılığı için uygunlar ve geceleri de dağıtım yapabiliyorlar. Geceleri de dağıtım yapabiliyor olmaları gündüz şehirlerin tarafiğinin azaltılmasına da destek oluyor. Şehirlerin havası daha az kirleniyor. Geceleri de elektrikli araçlar sessiz olduğu için kimse dağıtım esnasında rahatsız edilmemiş oluyor.

Related posts

Renault Trucks’ın e-kamyonu ağır işe talip

Seçkin Deligöz

Elektrikli Daimler kamyon ve otobüsleri dünyada  7 milyon kilometre yaptı

admin

Allison elektrikli Aks

admin

Leave a Comment