DAĞITIM ARAÇLARI

PSA, komple elektrikli  Van hafif ticari araçlarını bu yıl pazara sunuyor

PSA geniş kapsamlı bir hafif ticari elektrifikasyonuna başlıyor. PSA bünyesinde Peugeot, Citroen, Opel, İngiltere Vauxhall bulunuyor. Şirket ürün gamındaki araçların, %15’ni beş yıl içerisinde full elektrikli üretecek. İlk olarak bu yıl sonuna kadar; Peugeot, Citroen ve Opel hafif ticarilerinde tamamen elektrikli araçlar çıkarılacak. Bu araçları full elektrikli olarak Toyota van araçlar da bir süre sonra takip edecek. İlk etapta PSA elektrikli araçlarının ürün gamında %5 oranında temsil edileceğini belirtiyor.

Gelecek yıl büyük Van araçlarından Boxer ve Jumper modellerinin elektro versiyonları Türk tedarikçi BD Auto desteği ile üretilecek. Ayrıca Citroen Berlingo/Peugeot Partner ile Opel Combo modellerinin full elektrikli versiyonları da 3 tonluk toplam ağırlık, elektrikli motor ve güç aktarım sistemi ile de üretilecek.

Bunlar ise küçük araç e-208/DS3  e-tense/Opel Corsa modelini temel alarak geliştirilebilecek. Plug-in-Hibrid versiyonları ise olmayacak. Ticari araçlar için tamamen elektrikli motor ve güç aktarım sistemlerinin masraflar açısından en mantıklı çözüm olduğu düşünülüyor. Xavier Peugeot elektro mobilite’nin hızlı bir şekilde yayılacağını ve bilhassa hafif ticari araçlarda önemli oranda yer alacağını düşünüyor.

Orta sınıf elektrikli Van araçlar için sipariş başlangıcı Haziran ayı ve Eylül ayından itibaren ise 9 koltuklu minibüs-midibüs araç versiyonları siparişe açılıyor. Bu araçlar özel kullanıcılar için olduğu kadar aynı zamanda ticari olarak da transfer araçları olarak kullanılabiliyorlar. İki farklı tasarım versiyonları bulunuyor.Ticari araç versiyonu ise benzinli araçların karoserlerini komple aynen devralıyor. Ayrıca bir kompakt 4.60 metre uzunluğunda XS versiyonu ve orta uzunluk ile uzun versiyonu da sunulacak. Yalnızca üst yapılar ve özel çözümler için ise sırf şasi versiyonları da sunulacak.

Komple elektrikli araçlar dizel emsallerine göre 200 kilogram daha ağır ve 1.275 kilograma kadar ağırlığa sahip olabiliyorlar. Yükleme hacmi ise aynen dizel versiyonlar gibi. Araç yükseklikleri de aynen dizel versiyonlardaki gibi oluyor.

1.90 metre yükseklik ile kapalı garaj ve kapalı park yerlerine sığabiliyorlar. Ama römork takılması opsiyonel olarak ancak sunuluyor. Tork kapasiteleri 260 Nm. ve çekiş güçleri ise uygun transmisyon oranları ile gayet iyi bir çalışma sunuyor. İvmelenme ise tamamen yeterli olarak PSA tarafından bildiriliyor.

50 kW ve 75 kW kapasitesindeki araçlar 230 kilometre ve 330 kilometre menzile sahip. Hızlı şarj opsiyonu bulunuyor ve kapasitesi 100 kW ile satın alınabiliyor. Hızlı şarj ile 50 kW kapasitesindeki araç 30 dakikada %80 doluluk oranına erişiyor. 75 kW kapasitesinde olan elektrikli aracın boş ağırlığı emsali dizel araçlara göre 160 kilogram daha ağır ama bu araç 330 kilometrelik bir menzile sahip.

Webinar katılımcıları ise; Xavier Peugeot Groupe PSA Hafif Ticari Araçlar İş Birimi Başkan Yardımcısı   Delphine Coma Citroen İletişim Direktörü, Eugenio Franzetti Peugeot İletişim Direktörü, Jean-Philippe Kempf Opel Uluslararası Ürün İletişim Direktörü  ve Jeremy Townsend Vauxhall İletişim Direktörü oldu.

Related posts

Hyundai yakıt hücresi ile çalışan konsept Kamyon ile ödül kazandı

admin

OTAM elektrikli araçlara 10.000 test yaptı

admin

Yeni Scania full elektrikli kamyon

admin

Leave a Comment