DAĞITIM ARAÇLARI ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLER MİNİBÜS

Amazon 1.800 adet Elektrikli Mercedes Sprinter ve Elektrikli Vito satın aldı

Mercedes Benz ve Amazon şirketlerinin açıkladığı anlaşma bugüne kadar yapılan en büyük elektrikli araç siparişlerinden birisi oldu. Her iki firma da 1.800 adet elektrikli hafif ticari araçlar olan eVito ve eSprinter araçlarının bu yıldan itibaren Amazon’a teslim edilmeye başlanacağını bildirdiler. Elektrikli eVito ve eSprinter araçları Avrupa’nın şehir merkezlerinde çalışacak.

Amazon, Avrupa şehirlerinde kullanmak üzere teslimatları için hangi araçları alıyor

.Amazon’un vermiş olduğu sipariş de 600 adet orta büyüklükte olan elektrikli Vito ve 1200 adet büyük kasa Van eSprinter araçlarından oluşuyor. Her iki elektrikli hafif ticari araç son iki yıldır deneme sürüşlerinde kullanılıyordu. En son olarak Almanya’nın Spandau kentinde ağustos ayında kullanılan bir eVito aracın deneme kullanım raporu bulunuyor.

 

Kargo ve kurye dağıtımlarında müşteriye teslimatta hafif ticariler kullanılıyor

Geçtiğimiz aylarda bilhassa kargo ve kurye sektörü araç filolarının elektriklenmesine neden olan en büyük sektör oldu. Kargo ve paket teslimatında müşteriye gidilen ve last mile adı verilen son menzilin elektrikli araçlarla yapılması; Amazon, DHL, DPD, Hermes, UPS ve benzeri şirketler sayesinde oldu. Son yıllarda şehir içi kargo ve paket teslimatlarının büyük oranlarda artmasının nedeni online üzerinden yapılan alışverişler sonucu oldu.

 

Şehir içinde kullanılan araçların elektrikli olmasının en önemli nedenlerinden birisi de dizele karşı tüketim avantajı sağlaması, haftanın yedi günü ve 24 saat boyunca teslimat yapılabilmesi, bu araçların tamamen çevreye duyarlı ve gürültü çıkarmayan Van araçlar olması onların en büyük avantajı oldu. Bir de tabiî ki unutmamak lazım, avrupa’daki tüketici de artık şehir içindeki bu dağıtımlar için elektrikli araçların da kullanılmasını istiyor.

 

Şehir içindeki filoların elektrikli Van araçları için çok hızlı bir şekilde Avrupa da akıllı şarjlar için altyapı yatırımları yapıldı. Ayrıca planlanabilir dağıtım turları optimize edildi. Bu araçların turları menzil ve süre olarak tam bir kontrol altına alındı. Bu sayede verimlilik ve şehirlerin havasına da çok olumlu katkılar sunulabilir hale geldi.

Lojistik şirketlerinin şehirlerdeki dağıtım merkezleri olan tesisler, en verimli şekilde şarj altyapısını geliştirecek büyüklükte olduğu için, firmalara uygun şarj altyapıları çok kısa sürede geliştirildi.

Artık birde şirketlerin elektrikli araçlar sayesinde geceleri de çalışabilir olmaları sayesinde neredeyse tüm yükler araçlara geceleri yükleniyor. Mercedes ile Amazon 2018 yılından beri elektrikli araçlar konusunda işbirliği yapıyor ve 2018 yılında Amazon’un Bochum şehrindeki dağıtım merkezinin olduğu tesis şarj altyapısına sahipti.

2020 yılında da Amazon Almanya’nın Essen şehrindeki tesisinde 340 adetlik şarj noktası geliştirilmiş. Her iki şirket uluslar arası kapsamda da birlikte çalışıyorlar.

Related posts

PSA, komple elektrikli  Van hafif ticari araçlarını bu yıl pazara sunuyor

admin

%100 elektrikli Renault Trucks D Wide Z.E.’ler atık toplama hizmetinde

Seçkin Deligöz

Daimler Trucks ve Volvo grubu yakıt hücresinde birlikte çalışacak

admin

Leave a Comment